امروز : شنبه ۰۹ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۲۳

۳۷ سال پس از تجاوز شوروی؛ افغانستان همچنان بستری برای رقابت قدرت‌ها

امروز سی و هفتمین سال‌روز تجاوز نظامی سربازان شوروی سابق به افغانستان است.
۳۷ سال پس از تجاوز شوروی؛ افغانستان همچنان بستری برای رقابت قدرت‌ها
دوشنبه | ۱۳۹۵/۱۰/۰۶ - ۱۰:۴۶ |
کد خبر : ۸۸۹ |
مقاله ، یادداشت و مصاحبه
در شامگاه ۶ جدی سال ۱۳۵۸، یعنی سی و هفت سال پیش، حفیظ الله امین در قصر تاج‌بیگ، توسط سربازان شوروی کشته شد و ببرک کارمل با حمایت شوروی به قدرت رسید. هزاران سرباز شوروی وارد خاک افغانستان شدند و کشور را به اشغال خود در آوردند. 
این تجاوز، آغازی برای روزهایی سخت‌تر و سیاه‌تر برای مردم بود. اشغال افغانستان به دست شوروی کشور را بیشتر از قبل، به میدانی برای رقابت و جنگ میان قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی تبدیل کرد. 
از آن‌زمان تاکنون افغانستان امنیت سرتاسری را تجربه نکرده و مردم کشور نیز، رنج های فراوان و تحمل ناپذیری را متحمل شده اند.  میلیون‌ها انسان کشته شدند، میلیون‌ها آواره، معلول و یتیم در کشوری باقی ماند که تنها میدانی بود برای نبرد دیگران و در این میان اما، بهای همه این جنگ‌ها را، فقط مردم کشور پرداخته اند و هنوز هم می‌پردازند.
۴۳ دقیقه مقاومت 
در ساعات پایانی روز ششم جدی، حفیظ الله امین بی خبر از اتفاقی که قرار بود به زودی بیافتد، در قصر تاج بیگ در غرب کابل بود. ساعت از ۷ شب گذشته بود که حمله به قصر شروع شد. 
رستم تورسولوکوف، یکی از افسران ارتش شوروی که در این حمله حضور داشت، به بی بی سی فارسی گفته بود که، تنها ۴۳ دقیقه طول کشید تا توانستند خود را به داخل قصر برسانند و حفیظ الله امین را در پیش چشمان خانواده‌اش بکشند. 
همسر حفیظ الله امین در مورد خاطرات آن شب گفته بود که، آنها( سربازان شوروی) در حالی که عکس امین را در دست داشتند داخل شدند. دخترم به  آنها گفت که چرا شلیک می‌کنید، امین صاحب این‌جاست.
سپس آنها پرسیدند امین کجاست. بعد با دیدن امین که در گوشه‌ای نشسته بود، به سمتش رفتند و به او شلیک کردند.. ”  شوروی با تجاوز به کشور، ببرک کارمل را به قدرت رساند؛ اما این هجوم سربازان بیگانه، روزهای سختی را برای افغانستان و مردم رقم زد.
پیامدهای حمله شوروی به افغانستان 
سی و هفت سال قبل، نیروهای ارتش شوروی وارد افغانستان شدند. این نیروها نزدیک به ده سال در برابر گروه‌های مجاهدین در افغانستان جنگیدند. بر اساس آمارها، در این جنگ نزدیک به پانزده هزار سرباز ارتش سرخ کشته شدند و نزدیک به دو میلیون از شهروندان افغانستان از بین رفتند و میلیون ها  افغان دیگر آواره شدند. 
هجوم شوروی به افغانستان، زمینه مداخلات کشورهای رقیب را به در کشور فراهم کرد؛ البته این بار به صورتی وسیع تر.
حمله‌ای که سبب شد افغانستان، به داغ ترین میدان جنگ و محلی برای آزمایش مدرن ترین سلاح‌های ابرقدرت‌های جهان بدل شود. و این‌گونه بود که افغانستان، اندک داشته‌های خود را نیز در جنگ‌های طولانی و ویران‌گر از دست داد و تنها خرابی‌های باقی مانده از جنگ را، به میراث برد.
  ۳۷ سال بعد؛ نگرانی‌ها و جنگ‌های دوامدار 
اگر چه حالا سی و هفت سال از آن روز گذشته است؛ اما مردم افغانستان هنوز هم نگران روزهای آینده شان هستند. جنگ و نا امنی اکنون نیز، یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های اصلی مردم است. جنگ در افغانستان همچنان قربانی می‌گیرد و ظهور گروه‌های تروریستی، بر نگرانی‌ها در کشور افزوده است.
یکی از نگرانی‌های عمده در افغانستان، قدرت گرفتن گروه داعش است. مقامات کشور در مورد این گروه که در دو سال اخیر در ولایت‌های ننگرهار،  غور و کابل حملات تروریستی متعددی انجام داده، هشدار داده و از برنامه این گروه برای نا امن ساختن ولایت‌های شمالی و هم‌مرز با کشورهای آسیای میانه، خبر داده اند. 
ظهور گروه داعش در سوریه،
پای روسیه و آمریکا و دیگر کشورهای حامی شان را به این کشور کشاند.  در این میان میلیون‌ها شهروند سوریه کشته، زخمی و آواره شده اند و بخش‌های زیادی از این کشور با خاک یکسان شده است. 
حالا نگرانی‌ها در افغانستان این است که گروه داعش همانند سوریه، نبرد میان قدرت‌های منطقه و جهان را به این کشور نیز خواهد کشاند یا خیر؟ 
برخی تحولات در منطقه نیز نشان می‌دهد که تغییرات جدیدی در محور افغانستان در حال شکل گیری است که کشور را  بیشتر از قبل، میدان رقابت قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی خواهد کرد.
اظهارات سفیران کشورهایی که با طالبان ارتباط گرفته اند نشان می‌دهد که از خطر رشد گروه داعش در افغانستان به شدت نگرانند و به همین دلیل سعی در برقراری ارتباط نزدیک با طالبان دارند. 
الکساندر مانتیسکی سفیر روسیه در افغانستان گفته بود که: ” ما برای حفاظت از دفاتر سیاسی و قنسول‌گری‌های روسیه و همچنین تامین امنیت آسیای میانه، با طالبان در تماس هستیم.” 
داعش، زنگ خطری برای تبدیل شدن افغانستان به میدان جنگ 
برخی از سیاست مداران و کارشناسان افغانستان معتقدند که پس از گذشت نزدیک به ۴ دهه از تجاوز شوروی به افغانستان، زمینه تبدیل شدن دوباره کشور به میدان جنگی برای کشورهای قدرت‌مند منطقه و جهان،  هم‌چنان وجود دارد. 
عبدالقادر زازی وطن دوست، عضو کمیسیون امور بین المللی مجلس می‌گوید: “با توجه به این‌که اوضاع در منطقه بسیار تغییر کرده است و بخصوص با ظهور گروه داعش، امکان این وجود دارد که باز هم از افغانستان، به عنوان میدان جنگ میان آمریکا و روسیه و متحدین شان استفاده شود.”
این نماینده مجلس ، به برقراری ارتباط روسیه با طالبان اشاره کرده و از گروه داعش به عنوان زنگ خطری یاد می‌کند که می‌تواند، زمینه تقابل میان کشورهای قدرت‌مند منطقه و جهان را در کشور فراهم سازد. 
این نماینده مجلس می‌افزاید، شرایط منطقه بسیار حساس است و سیاست‌مداران افغانستان باید با پیش گرفتن سیاستی دوستانه با همه کشورها هم‌کاری، اعتدال و میانه‌روی را در صدر برنامه‌های خود قرار دهند تا نگرانی کشورهای همسایه نیز برطرف شود. 
تاکید بر هم‌کاری میان دولت‌ها 
افغانستان حالا و پس از سقوط طالبان در مرکز توجه کشورهای جهان قرار دارد. در طول ۱۵ سال گذشته، افغانستان هم‌واره بر داشتن روابط دوستانه با کشورهای منطقه و جهان تاکید کرده است.
  شکیب مستغنی سخنگوی  وزارت امور خارجه کشور می‌گوید که، روابط افغانستان با کشورهای منطقه و جهان بر اصول دوستی و احترام متقابل استوار است و به ادامه هم‌کاری و روابط دوستانه با کشورهای دیگر اهمیت خاصی می‌دهد.
آقای مستغنی می‌گوید که افغانستان برای ایجاد روابط سازنده و نزدیک با کشورهای منطقه، بر گسترش هم‌گرایی اقتصادی منطقه‌ای تاکید دارد و می‌خواهد افغانستان را به چهار راه ترانزیت منطقه تبدیل نماید. 
با این حال، برقراری ارتباط با گروه طالبان از سوی کشورهای دیگر، برای مقامات کشور نگران کننده است. 
سخنگوی وزارت امور خارجه می‌گوید که، تنها ایجاد ارتباط و هم‌کاری میان دولت‌ها، امکان غلبه بر چالش‌ها از جمله خطر گروه‌های تروریستی را ممکن می‌سازد. 
آقای مستغنی می‌گوید ” همان‌گونه که افغانستان به اصول احترام متقابل، احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورها پای‌بند است، از دیگر کشورها نیز همین انتظار را دارد و خواهان تحکیم روابط و افزایش هم‌کاری‌های دولت با دولت است.

محمدرضا جعفری

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

  سرویس سیاسی

  سرویس بین الملل

  سرویس مهاجرین

  سرویس ورزشی

  سرویس اقتصادی

  سرویس پزشکی

  سرویس اجتماعی

  سرویس فرهنگی